Παρασκευή 11 Μαΐου 2012

Σημαντική νίκη και υποθήκη πρόκρισης από την εθνική πόλο

Γράφει ο Γιώργος Χόμπης

Στην κορυφή του δευτερου ομίλου της προκριμτικής φάσης του World Leagueμαζί με τη Ρωσία, φιγουράρει η  εθνική ομάδα πόλο των γυναικών. Οι Ελληνίδες διεθνείς πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο τουρνουυά επικρατώντας της Μεγάλης Βρετανίας με 8-7 στο κολυμβυτήριο της Νέας Ιωνίας του Βόλου και βλέπουν πλέον πιο κοντά την πρόκριση στην τελική φάση που θα διεξαχθει από 29 Μαϊου έως 3 Ιουνίου στη Χουανγκτσου.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζοντας με… κεκτημένη ταχύτητα από τη χθεσινή νίκη απέναντι στην Ολλανδία, προηγ’ήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και 4-2 στο ημίχρονο. Οι Βρετανίδες αφυπνήστηκαν στ δεύτερο ημίχρονο και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι σε ισοροπία (6-6) ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης.Στην τελευταία περίοδο η εθνική μας με τις Ασημάκη και Τσουκαλά να αναλαμβάνουν δράση πήρε ξανά το προβάδισμα με 8-6 και άντξε στην πίεση όταν οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε απόσταση αναπνοής 4’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης.  Πρώτο βιολί για την ελληνική ομάδα ήταν η Τσουκαλά με τρία γκολ, ενώ από δύο σημείσαν οι Ασημάκη και Αβραμίδου.

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Χαραλαμπίδου Ι., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ. 1, Μπενέκου Άλκ., Γούλα
Βρετανία (Φέκετε): Νίκολς, Γουίλκοξ 2, Μακ Καν 1, Σνελ 1, Ντραμπλ, Λέητον, Νίξον, Γκίμπσον  Μπρ. 2, Μπόουεν, Γουίνστανλει, Κλέητον 1, Κίρσοου, Μόρρις